skip to Main Content
Beyoğlu, Maltepe, Sarıyer Ve Sultanbeyli Belediyelerinde Anneler Günü Için Eş Zamanlı Kutlama

Beyoğlu, Maltepe, Sarıyer ve Sultanbeyli belediyelerinde Anneler Günü için eş zamanlı kutlama

13 Mayıs Anneler Günü, İstanbul95 programı uygulayıcısı Beyoğlu, Maltepe, Sarıyer ve Sultanbeyli Belediyeleri’nde anne, babalar ile 0-3 yaş arası çocukları buluşturan bilgilendirici ve eğlenceli etkinliklerle kutlandı. Küçük çocuklara odaklanan etkinliklerde çocuğun hayatının geri kalanını belirleyen ilk 1000 günün önemine dikkat çekildi.

13 Mayıs 2018; İstanbul – İstanbul95 programı kapsamında Beyoğlu, Sarıyer, Maltepe ve Sultanbeyli Belediyeleri tarafından 13 Mayıs Anneler Günü’nde gerçekleştirilen seminer ve atölye çalışmalarında çocuklar ve aileleri bir araya geldi. 0-3 yaş arası çocuklar ve ailelerine yönelik oyun grupları, atölye çalışmaları ve seminerler yardımıyla erken çocukluğa dikkat çekmeyi hedefleyen etkinlikler Beyoğlu Sütlüce Parkı, Maltepe Bakkalköy Orman Alanı, Sarıyer Haydar Aliyev Parkı ve Sultanbeyli Kent Meydanı’nda eş zamanlı olarak gerçekleşti.

Uzman eğitmenler, pedagoglar ve diyetisyenlerin çeşitli atölye çalışmaları ve seminerlerle katkı sunduğu Anneler Günü etkinliklerine anne ve babalar çocuklarıyla birlikte katıldılar. Etkinliklerde kukla yapımı, masal okuma ve dönüşümlü malzemelerden oyuncak yapımı gibi atölyelerin yanı sıra küçük çocukların beslenmesiyle ilgili sohbetler ve bilgilendirici oyun grupları da gerçekleştirildi.

‘Beynin yüzde 85’i ilk üç yılda gelişiyor’

Bebeklerin beyin gelişimlerinin yüzde 85’inin yaşamın ilk üç yılında gerçekleştiği, bu nedenle yaşamın bu döneminde edinilen deneyimlerin belirleyici öneme sahip olduğuna dikkat çeken Bernard van Leer Vakfı Türkiye Temsilcisi Yiğit Aksakoğlu, “Bu yüzden İstanbul95 programı ilk 1000 gün stratejisine dayanıyor. İlk 3 yıl çocukların anne-babalarıyla, doğayla ve kamusal alanla nasıl bağlantı kurdukları, bu süre içinde çevrenin ve özellikle de ailelerin sunduğu destek büyük önem taşıyor. Araştırmalar, erken yaşlarda desteklenen çocukların ilerleyen yıllarda eğitime devam, iş gücüne katılım gibi konularda yaşıtlarına göre daha avantajlı olduğunu gösteriyor“ dedi.

Bu dönemdeki en önemli aktörler olarak ailelerin desteklenmesi gereğine dikkat çeken Aksakoğlu, Anneler Günü ve bu tür etkinliklerin yer aldığı piknikleri bu sebeple önemsediklerini belirtti. Anneler Günü etkinliklerinin kapsamının belediyelerle birlikte 0-3 yaş arası çocuklar ve ailelerine yönelik olarak yeniden ele alındığına ve içeriğinin buna göre zenginleştirildiğine vurgu yapan Aksakoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Bu ve benzer etkinlikler yardımıyla anne-babaların erken çocukluk dönemi hakkındaki bilgilerini, farkındalıklarını artırmayı, onları çocuklarıyla iletişim kurmaları, konuşmaları ve onları dinlemeleri yönünde teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Hepimizin hedefi çocuklarımızın gelecekte mutlu, başarılı ve çevresiyle uyumlu yetişkinler olmasına katkı sunabilmek” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, TESEV ve Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Kent Laboratuvarı Studio-X Istanbul ortaklığında yürütülen ve Bernard van Leer Vakfı’nın finansal ve teknik desteği ile hayata geçen İstanbul95 Programı, sosyal ve ekonomik olarak dezavantajlı 0-3 yaş arası çocukların gelişimini destekliyor. Beyoğlu, Maltepe, Sarıyer ve Sultanbeyli Belediyeleri tarafından yürütülen ve pilot olarak uygulanan program, İstanbul’a 3 yaşında sağlıklı bir çocuğun boyu olan 95 cm’den bakabilmenin sağlayacağı faydaları ve bunu yapmanın yöntemlerini yerel yönetimlerle tartışmaya açıyor. İki yıl sürecek program süresince, 0-3 yaş arası çocuklar ve ailelerine yönelik park ve yeşil alanlar tasarlanırken, gerçekleşecek seminer, konferans ve atölye çalışmaları ile kamuoyunda erken çocukluğun önemine dikkat çekiliyor. Yerel yönetimlerin desteğiyle kentin toplumsal refahına da katkı sağlamak amaçlanıyor.

 

Back To Top