skip to Main Content
“Şehirler Geleceğin Yetişkini çocuklar Için Tasarlanmalı”

“Şehirler geleceğin yetişkini çocuklar için tasarlanmalı”

‘İstanbul95 Konuşmaları’ mimar Samuel Williams ile devam ediyor

16 Mayıs 2018; İstanbul – Bernard van Leer Vakfı’nın desteği ile hayata geçen, sosyal ve ekonomik olarak dezavantajlı 0-3 yaş arası çocukların gelişimini destekleyen İstanbul95 programı, 16 Mayıs 2018 Çarşamba günü mimar Samuel Williams’ı konuk etti.

Şehirleşmenin getirdiği zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı, yaşanabilir ve sürdürülebilir yaşam alanları tasarlayan dünyanın önde gelen mühendislik ve tasarım gruplarından olan ARUP mimarlarından Samuel Williams, ‘İstanbul95 Konuşmaları’ etkinlik dizisinin konuğu oldu.

Studio-X Istanbul’da yapacağı konuşmada Williams çocuğu odağına alan, doğayı tasarımın ayrılmaz bir parçası olarak gören şehirler ile altyapı ve kamusal alan projelerinin ortak özelliklerinden bahsetti. Williams konuşmasında ayrıca çocuklara saygılı, onlarla adil bir ilişki kuran, çocukların sağlıklı bir yaşam ve yarın için ihtiyaçları olan kamusal alan tasarımları ile bu alanda yapılan iyi örneklere de yer verdi. Çocuklara saygılı şehir tasarımının oyun alanlarının tasarımından ibaret olmadığına dikkat çeken Williams, şehir tasarımını bir adım öteye taşıyarak, şehir mimarisinde bütüncül yaklaşımların geleceğin yetişkini çocukların zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimindeki önemini vurguladı. Williams, “Çocuk bir şehrin çimentosudur. Onsuz bir kent tasarımı düşünülemez. Bir şehir çocuk için uygun ise, yaşlı için de, engelli için de uygundur” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, TESEV ve Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Kent Laboratuvarı Studio-X Istanbul tarafından oluşturulan İstanbul95 Programı, sahada Beyoğlu, Maltepe, Sarıyer ve Sultanbeyli Belediyeleri tarafından yürütülüyor. Pilot olarak uygulanan ve iki yıl sürecek olan İstanbul95 programı, İstanbul’a 3 yaşında sağlıklı bir çocuğun boyundan, 95 cm’den bakabilmenin sağlayacağı faydaları ve bunu yapmanın yöntemlerini yerel yönetimlerle tartışmaya açıyor. Program süresince bu amaçla, 0-3 yaş arası çocuklar ve ailelerine yönelik park ve yeşil alanlar tasarlanırken, gerçekleşecek seminer, konferans ve atölye çalışmaları ile kamuoyunda erken çocukluğun önemine dikkat çekiliyor. Şehir ve erken çocukluk ilişkisine odaklanan İstanbul95 Konuşmaları, konunun dünyaca ünlü uzmanlarını İstanbul’a davet ederek, deneyimlerini paylaşmayı hedefliyor.

Bernard van Leer Vakfı’nın teknik ve finansal desteğiyle hayata geçen İstanbul95 Konuşmaları genç tasarımcıların bu konudaki farkındalıklarını artırmayı, algıları ve vizyonlarını bu doğrultuda dönüştürmeyi amaçlıyor.

Bernard van Leer Vakfı hakkında: Bernard van Leer Vakfı, “sosyal ve ekonomik olarak dezavantajlı konumdaki çocukların olanaklarını arttırmak” hedefiyle hareket eden Hollanda merkezli bir sivil toplum kuruluşudur. Bugüne kadar 50’nin üzerinde ülkede erken çocukluk dönemiyle ilgili çalışmalara destek veren Vakıf, şu anda küresel programının yanı sıra Türkiye dışında Brezilya, Fildişi Sahili ve Hindistan gibi farklı coğrafyalarda erken çocuklukla ilgili çalışmalara finansal ve teknik destek sağlamaktadır. Vakıf üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, şirketler ve yerel yönetimlerle iş birlikleri yaparak dezavantajlı ailelerin çocuklarına yönelik çeşitli araştırma, iletişim ve uygulama projelerini desteklemiştir. Bernard van Leer Vakfı Türkiye’de 1994 yılından beri faaliyet göstermektedir. Detaylı bilgi için: https://bernardvanleer.org/tr Türkiye’deki çalışmalar için: www.istanbul95.org

Studio-X Istanbul hakkında
Columbia Üniversitesi’nin bir girişimi olarak dünyanın sayılı kentlerinin ardından İstanbul’da kurulan Studio-X Istanbul, kentin bugün ve gelecekte karşılaşacağı sorunları tanımlamayı ve çözümleri için yeni düşünce biçimleri üretmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda Studio-X Istanbul uzmanlar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler arasında bilgi alışverişini sağlayacak yeni bir platform oluşturuyor. Borusan Holding’in sponsorluğunu üstlendiği Studio-X Istanbul, Columbia Üniversitesi’nin tüm fakülteleriyle projeler sürdüren, Columbia Global Centers | Turkey ile beraber çalışıyor.

Back To Top